Aneleh Czech

Lovers and Breeders of Australian Shepherds

O nás / About us

O našem chovu 

11008463_10204883888634276_6826677212516148756_n (1)

Zde bychom vám rádi pověděli něco o našich štěňátkách, o jejich rodičích a také o našem přístupu  k chovu celkově… 

Pro každý náš vrh vybíráme rodiče dlouhodobě a s velkou pečlivostí. Zvažujeme klady a zápory obou rodičů a snažíme se, aby se vzájemně vykrývaly. To znamená, že na sebe například nikdy nebudeme dávat dva přenašeče či dva jedince postižené DKK. Nikdy také nepoužijeme v chovu jedince, který je -/- nebo DKK či DLK vyšší než  1/1.  Jeden z rodičů musí být vždy negativní . Při výběru krycího psa vycházíme hlavně z dokonalé znalosti vlastních fen, jejich kladů i záporů, předností i nedostatků. Samozřejmě bychom rádi, abychom každý vrh uskutečnili pouze na negativních rodičích, ale i se zdravotními výsledky je třeba dále pracovat pro rozvíjení našeho dalšího chovu a naší chovatelské vize. Jsme ochotní pracovat s drobnými nedostatky rodičů pro velké klady daného spojení, o kterých jsme přesvědčeni. Jinak bychom takové spojení neuskutečnili.

Bobby1 Beruška1

Naše nároky na krycího psa budou vždy vysoké. Vždy se budeme snažit, aby byl krycí pes geneticky čistý, s nulovým DKK a DLK. Kromě zdraví je naším dalším požadavkem dokonalá povaha – pes musí být vyrovnaný, s povahou typickou pro plemeno, ideálně s vlohou pro pasení. Nikdy bázlivý nebo agresivní. Exteriér, co možná nejvíce se přibližující standardu plemene, je naším dalším požadavkem. Dále po psovi požadujeme vždy plnochrupost a nůžkový skus, standartní zbarvení. Krycí pes nikdy nesmí mít stejné nedostatky jako krytá fena. Také je pro nás důležité, pokud je to možné, poznat krycího psa osobně ještě před krytím.

U feny, kterou máme v plánu nakrýt, začínáme s přípravou na vrh již nějakou dobu před krytím. Fena musí být v maximálně skvělé kondici, zdravá a bez problémů. Samozřejmě uchovněná a má výsledky genetických testů, které považujeme za důležité. Jedná se o PRA, CEA, HSF4 a MDR1. Tato vyšetření požadujeme i u krycího psa. Před krytím je fena odčervená, znovu před porodem a poté pokaždé se štěňátky. Od potvrzení březosti fena dostává kvalitní granule pro březí a kojící feny .

A teď už to nejdůležitější, tedy štěňátka samotná… Pokud se bude jednat o spojení, ze kterého by mohli vzniknout přenašeči  na kteroukoli z námi vyšetřovaných chorob, necháme celému vrhu udělat genetický test a nový majitel obdrží spolu se štěňátkem certifikát s výsledkem, zda je jeho štěně přenašeč nebo čisté. Štěňátka také v šesti týdnech absolvují vyšetření na DOV. Všechna naše štěňátka, narozená s plným ocáskem, jej budou mít vždy kupírovaný. Samozřejmostí je, že štěňátka budou pravidelně odčervovaná, očkovaná a čipovaná. Bude jim vystaven Petpass.  Budou krmena kvalitní stravou, budou zvyklá na další psy, děti, běžný ruch domácnosti, auto a pokud počasí dovolí, tak i na delší pobyt venku.

Od nových majitelů našich štěňátek očekáváme: 

– zodpovědný přístup a pevné rozhodnutí o pořízení si nového člena rodiny

– alespoň základní znalosti plemene a chovu psů všeobecně – samozřejmě rádi kdykoli a s čímkoli pomůžeme a poradíme

– představu o budoucím životě se štěňátkem – štěně není plyšová hračka, vyžaduje čas, trpělivost a zaměstnání

– vhodné podmínky pro držení středně velkého aktivního psa – aussík může být spokojený v bytě i na zahradě, ale kontakt s páníčkem a nějaká činnost jsou pro něj životně důležité

– trvalý kontakt a informace o tom, jak se našemu odchovu daří

– u každého námi odchovaného štěňátka budeme mít předkupní právo pro případ, že by jej majitel z jakéhokoli důvodu nemohl nadále mít

Spolu s miminkem od nás nový majitel obdrží:

– kupní smlouvu

– kopii certifikátu o vyšetření DOV, případně certifikát o genetickém vyšetření na MDR1 či HSF4

– petpas se zapsaným očkováním, odčervením a datem dalšího očkování  (dle věku štěněte)

– povídání o celém vrhu, informace o rodičích a sourozencích

– ihned po obdržení z plemenné knihy přepošleme PP

– balíček na cestu – krmivo na první dny, hračky, deku, misku, obojek a vodítko, případně další drobnosti

– celoživotní chovatelský servis – radu a pomoc  v každé situaci, předvedení našich štěňátek na výstavách, hlídání v době dovolené, atd..

Přibližně od tří týdnů věku štěňátek budeme vítat návštěvy zájemců a mazlících tet.